Przejdź do treści
plakat z informacjami o festiwalu

Marta Gryczon, Fundacja Artystyczna „Rozsypaniec”

Najpierw były „Bieszczadzkie Anioły” organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Bieszczad „Moje Bieszczady”. Od 2010 roku członkowie Stowarzyszenia, kontynuując „anielską” tradycję powołali do życia nowy festiwal - nastał czas  Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec”. Od 2017  zaczęła działać Fundacja Artystyczna „Rozsypaniec”, która od bieżącego roku jest jedynym organizatorem festiwalu ROZSYPANIEC.

Dziewiąta edycja  to już tylko krok przed jubileuszem, do którego pomału się przygotowujemy. Spotykamy się wszyscy w dniach 9-12 sierpnia 2018 w gościnnych progach Karczmy „Skup Runa Leśnego” w Dołżycy oraz Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Wracamy także do cerkwi                  w  Łopience, gdzie w niedzielę odprawiona zostanie msza w intencji uczestników festiwalu.

Tegoroczna edycja to 70 rocznica urodzin i 50-lecie debiutu literackiego Adama Ziemianina oraz                        60 rocznica powstania Kabaretu Starszych Panów.

Spotkania twórców i rękodzielników pełne warsztatów i opowieści o swojej pasji tworzenia. Pojawią się stoiska z wyrobami ceramicznymi, szklanymi, odzieżą ręcznie malowaną, biżuterią karpacką, rzeźbą. Nie zabraknie także produktów kuchni regionalnej.

Spotkania autorskie to doskonała okazja do poznania autora, rozmowy. W tym roku gratką dla czytelników będzie spotkanie urodzinowe Adama Ziemianina, które poprowadzi Mirosław Welz oraz opowieść Zbigniewa Maja o Bieszczadach na starych fotografiach.

Będzie miała również miejsce tzw.  Kartka Pamięci dedykowana zmarłemu w tym roku Ryszardowi Szocińskiemu.

Rozpoczynamy także cykl spotkań „…a kobiety są z Podkarpacia”. Bernadeta Szczypta (Polskie Radio Rzeszów) rozmawiać będzie z Dorotą Zielińską, Martą Sidorowską i Angelą Gaber.

Spotkania z muzyką

Na festiwalu zagrają w tym roku artyści, którzy w Bieszczady przyjeżdżają, z sentymentem wracają  bądź po prostu tutaj mieszkają: Angela Gaber, Jacek Kadis, zespół Zawiani, Artur Gotz, Dikanda, Tomek Budzyński z zespołem. Koncert urodzinowy Adama Ziemianina wyśpiewają:  Piotr Rogala, Piotr Kędziora, U Studni, Wolna Grupa Bukowina oraz Kuba Blokesz, który ten koncert także poprowadzi.

Spotkania nie tylko z muzyką

ROZSYPANIEC  zaprasza szczególnie rodziny z dziećmi. Dla tych najmłodszych i starszych przygotujemy strefę działań artystycznych. Strefa „ROZczytaj to” to przygotowane miejsce z książkami, bajkami i innymi przyjemnymi opowieściami.

Wydawnictwo Libra zaznajomi nas z książkami z Bieszczadam    i w tle oraz możliwość spotkania autorów książek: Jola Jarecka, Rafał Dominik.

Wraz z Fundacją DKMS organizujemy w dniach 10-11 sierpnia Dzień Dawcy Szpiku, aby w ten sposób przyczynić się do podarowania kolejnych szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Dofinansowano ze środków: Województwa Podkarpackiego, Narodowego Centrum Kultury.

Dla chcących spędzić z nami te sierpniowe dni i noce mamy także ognisko i dobrą pogodę.

Szczegóły na stronie internetowej www.fundacjarozsypaniec.org