Przysłup

Przysłup - to dawna osada lokowana na prawie wołoskim po 1543 r. Zapiski wskazują, że wymieniona po raz pierwszy w 1567 r była już istniejącą wsią wołoską z kniaziem na 1 łanie i wolnizną. Założona w wyniku akcji kolonizacyjnej Balów należała do ich “ciśniańskiego klucza dóbr". Wieś ta miała wielu właścicieli m.in. Balowie, Michał Urbański, Fredrowie, baronowie z rodu Flemming de Arnim i inni. W okresie międzywojennym należała już do żydowskiej rodziny Baeckenroth.

Na początku XX w zbudowano tu odcinek kolejki wąskotorowej i miejscowość uzyskała połączenie z okolicą.

Przez cały okres międzywojenny zbudowano we wsi tylko kilka domostw. Za to prężnie działały 2 karczmy, 2 kuźnie, młyn, olejarnia, szkoła i posterunek Straży Granicznej.

W czasie okupacji posterunek ten przejęli Niemcy i zbudowali w górnym końcu wsi i na Wielkim Jaśle przy granicy z Węgrami dwa kolejne. Wiosną 1946 r część mieszkańców wysiedlono i już po roku wyludniona wieś przestała istnieć.

Przysłup położony na odkrytym i widokowym stoku schodzącym z Małego Jasła, jest obecnie niewielką, prężnie rozwijającą się wsią, która ma już nowy kościół filialny parafii w Cisnej, oberżę, smażalnię pstrąga, przy której ostatnią stację ma Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Ponadto niewątpliwie godna uwagi jest Przełęcz Przysłup, z której rozpościera się fantastyczny widok rozległej panoramy najwyższych partii górskich Bieszczadów Wysokich.

Strony

Subskrybuj RSS - Przysłup