Przejdź do treści
logo maratonu Selekcja

IV MARATON SELEKCJA - pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych.

Już po raz czwarty w Bieszczadach zostanie zorganizowany Maraton-Selekcja, ekstremalny bieg przeszkodowy dedykowany pamięci pułkownika Sławomira Berdychowskiego, twórcy elitarnej jednostki AGAT.

 

“Myślą przewodnią Memoriału nie jest rywalizacja a samo uczestnictwo, upamiętnienie poprzez udział i ukończenie Maratonu – Selekcji Pierwszego Dowódcy JW. AGAT “

 

Dyrektorem  Organizacyjnym Memoriału jest mjr rez. Wojciech Zacharków "Zachar", który od 2011 roku do 2017 roku zajmował się organizowaniem selekcji do Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT. Dzięki przekazanemu doświadczeniu, wpojonych zasadach i wartości przez płk Berdychowskiego kontynuował jego filozofię selekcji przez kolejne lata służby.

 

Bieg nawiązuje do jednego z zadań selekcji do Wojsk Specjalnych, gdzie kandydaci muszą się wykazać przede wszystkim ogromną wytrzymałością, ponieważ po wielu dniach spędzonych w górach mają przed sobą najtrudniejszy test wytrzymałościowy -  tzw maraton. Wyznaczony jest on po oznakowanej trasie, jednak uczestnicy nie znają dokładnego dystansu ani czekających na nich niespodzianek w postaci przeszkód terenowych bądź specjalnie na tą okazję zbudowanych.  Dystans, mieszczący się w przedziale 25 a 35 km trzeba pokonać w pełnym umundurowaniu oraz z 10-cio kilogramowym plecakiem w limicie 8 godzin. Ogólny przebieg trasy, jej szczegóły, wytyczne dotyczące startu  oraz rodzaje zadań specjalnych zostaną zdradzone i  omówione przez organizatora dopiero podczas obowiązkowej odprawy technicznej przed samym startem.

 

Uczestnicy będą  ścigać się w dwóch kategoriach: „mundurówka” - żołnierze z każdego Rodzaju Sił Zbrojnych i Funkcjonariusze Służb Mundurowych oraz „mundurówka-cywil” - cywile, rezerwa, NSR. Szczegóły biegu będą podane dopiero przed samym startem, jednak wiadomo, że jedno z zadań specjalnych będzie miało miejsce  na strzelnicy, gdzie uczestnicy będą mierzyli się z celnością z karabinków AR-15. Konsekwencją niecelnych strzałów będą karne minuty doliczone do czasu pokonania trasy biegu. Zadanie to będzie obsługiwane przez 7.62 GROUP -  firmę prowadzoną przez byłego żołnierza JW GROM - Piotra Szyszkę.

Organizatorem "Maratonu-Selekcji. Memoriału im. płk Sławomira Berdychowskiego" jest Fundacja Bieg Rzeźnika we współpracy z Zachar Training Group oraz 7.62 Group.

Wydarzeniu partnerują:  Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, Jednostka Wojskowa AGAT,  Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM,  Województwo Podkarpackie.

Część z opłaty startowej przekazane zostanie na rzecz Fundacji Sprzymierzeni z GROM.

A dla tych, którzy jeszcze się wahają czy spróbować swoich sił w wyzwaniu przypominamy jak to było rok temu.

Zapisy: http://https://www.maratonselekcja.pl/