Przejdź do treści
grafika z logo wydarzenia

J

uż po raz drugi z rzędu festiwalowe projekcje, warsztaty realizacji filmu animowanego oraz inne atrakcje odbędą się w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej w dniach 2-4 października br. Festiwal skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży gimnazjalnej. Patronat medialny nad Festiwalem w Cisnej objęli: TVP Rzeszów oraz Gazeta Codzienna Nowiny.

Objazdowe kino jest walizkową wersją Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! W Poznaniu. W 2012 r. Festiwal otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "międzynarodowe wydarzenie filmowe", w roku 2008 był laureatem Nagrody PISF w kategorii "edukacja młodego widza", a w roku 2011 otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski. W 2010 roku Festiwal -
w wersji "walizkowej" - ruszył w Polskę, do małych miejscowości, tam, gdzie dzieci na co dzień nie mają szans na spotkanie z dobrym kinem.

Organizatorzy lokalni:
Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej 

Poniżej program, opisy filmów oraz linki do animacji stworzonych w zeszłym roku przez dzieci z Cisnej:

Opisy filmów:

Pełnometrażowe filmy konkursowe

Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa

reż.Marc Boréal, Thibaut Chatel, Francja 2013, 76', od 6 lat

6-letni Jean i jego młodszy brat zostają pod opieką niani kiedy ich tata pracuje. Mama chłopców podróżuje po świecie, przesyła im pocztówki z różnych zakątków świata. Jean rozpoczyna naukę w szkole i musi stawić czoła dokuczającym mu kolegom oraz trudnej rodzinnej sytuacji, pomaga mu w tym jego bogata wyobraźnia.

Kasper i Emma – najlepsi przyjaciele

reż.Arne Lindtner Næss, Norwegia 2013, 74`, od 5 lat

Emma za 5 dni kończy 5 lat i marzy o tym, by na urodziny dostać psa. Kacper idzie po raz pierwszy do przedszkola. Dziewczynka pomaga koledze odnaleźć się w nowym miejscu, tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń. Wyjątkowo mądry i udany film dla najmłodszych.

Felix

reż. Roberta Durrant, RPA 2013, 97', od 10 lat

13-letni czarnoskóry Felix zdobywa stypendium w prywatnej elitarnej szkole. Jego matka ciężko pracuje, by zapewnić mu dobrą edukację. Felix marzy by zostać saksofonistą jak jego zmarły ojciec. Optymistyczna opowieść o wytrwałości w spełnianiu marzeń, z dużą dawką wspaniałej muzyki.

Eskil i Trynidad

reż. Stephan Apelgren, Szwecja 2013, 98', od 10 lat

Ojciec Eskila jest inżynierem zajmuje się naprawami w elektrowniach, często zmieniają miejsce zamieszkania. Eskilowi trudno się z kimś zaprzyjaźnić. Przynależność do drużyny hokejowej nie sprawia mu przyjemności jego pasją są statki i marynistyka. Co zmieni w jego życiu kolejna przeprowadzka?   

Pokaz pozakonkursowy

Trzymaj się

reż. Justin Simms, Kanada 2013, 93', od 12 lat

Po śmierci rodziców nad 14-letni Michaelem opiekę przejmuje surowy wuj Ted. Jim, kuzyn Michaela boi się własnego ojca, ucieka w świat komiksów, które rysuje. Po kolejnej awanturze Michael z Jimem uciekają z domu. Przygody chłopców scementują ich przyjaźń. Sentymentalny film drogi, którego akcja toczy się w pięknych krajobrazach Nowej Fundlandii w Kanadzie.

Pokaz retrospektywny

Akademia Pana Kleksa

reż. Krzysztof Gradowski, Polska 1983, 81', od 9 lat

Minęło 30 lat od premiery! Kultowy tytułowy bohater - Pan Kleks - niebanalny nauczyciel, który w codziennych czynnościach potrafi dostrzec coś cennego, pasjonującego i pożytecznego. A nudną codzienność przenieść w świat baśni. Z szarego podwórka Adaś Niezgódka trafia właśnie do Akademii Pana Kleksa i rozpoczyna swoją przygodę, która pozwoli mu wreszcie uwierzyć w siebie.

ZESTAW ANIMACJI dla najmłodszych – przedszkola

czas trwania zestawu 47'

Okno

reż. Camille Muller, Szwajcaria 2012, 5'

Mały chłopiec zamiast bawić się z dziećmi woli czytać książki, bo wprowadzają go w świat marzeń, który uwielbia. Pewnego dnia poznaje swoją rówieśniczkę i zdaje sobie sprawę, że nie przypomina bohatera czytanej przez siebie książki, a świat wokół wcale nie jest nudny.

Gdzie się chowasz?

Reż. Victoria Musci, Nadia Abate, Francesco Forti, Włochy 2013, 6'

Gdzie chowają się dzieci, zanim przyjdą na świat? Czteroletni Peter wraz z przyjaciółmi trochę na poważnie, a trochę na żarty, poszukuje odpowiedzi na nurtujące ich pytanie. Film powstał w oparciu o pomysły dzieci z przedszkola San Salvatorio w Turynie.

Pamiętnik Florki, Cień

reż. Janusz Martyn, Polska 2013, 11'

Mała Florka nie potrafi znaleźć przyjaciółek, mama namawia ją na zabawę przed domem. Jest słoneczny dzień, Florka jest zaniepokojona wydaje się jej, że ktoś wciąż za nią podąża. Szybko odkrywa, że to jej własny cień i zaczyna się z nim bawić.
Miejsce na miotle

reż. Jan Laucher, Max Lang, Wielka Brytania 2012, 25'

Historia czarownicy, która zaprasza na swoją miotłę spore stadko zwierząt, to nie podoba się jej kotu. Nowi towarzysze ratują czarownicę przed strasznym smokiem, a ona odwdzięcza się im piękną nową miotłą, na której znajdzie się miejsce dla każdego.