Przejdź do treści
zdjęcie przedstawiające Olka Ostrowskiego

Pełnym sukcesem zakończyła się samotna wyprawa „Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014″. Olek Ostrowski (29 września) o godz. 12 czasu lokalnego stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m), a następnie jako pierwszy Polak zjechał na nartach z tej szóstej co do wysokości góry Ziemi.

Olek Ostrowski ma 26 lat, pochodzi z Wetliny (Bieszczady). Od urodzenia związany z górami. Ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członek KW Kraków, instruktor narciarstwa PZN, zapalony skiturowiec i wspinacz. Samotnie zjechał na nartach północną ścianą Piku Lenina (7134 m n.p.m.), jako pierwszy Polak wraz z ekipą pokonał na nartach SE ścianę Kazbeku (5047 m n.p.m.) ma na swoim koncie wiele trudnych tatrzańskich zjazdów.

Olek wspinał się na Cho Oyu od strony tybetańskiej, drogą pierwszych zdobywców. Cho Oyu jest technicznie łatwym ośmiotysięcznikiem, ale do tej pory żaden Polak nie zjechał na nartach z tej szóstej co do wysokości góry na Ziemi.

W 2004 roku zjazdu na desce snowbordowej dokonał Olaf Jarzemski (jego osobistą relację znajdziecie w SnowBoard MDS). Jako pierwsza z Cho Oyu (1988) zsunęła się na monoski Francuzka Veronique Perillat, a lista kolejnych śmiałków jest już dość długa.

Źródło;  http://wspinanie.pl/2014/09/olek-ostrowski-jako-pierwszy-polak-zjechal-na-nartach-z-cho-oyu/