Przejdź do treści
zdjęcie przedstawiające ekipę badaczy

W dniach 26-29.03 członkowie Studenckiego koła Naukowego Geofizyków Uniwersytetu Śląskiego – Ewa Janowska, Katarzyna Bąk, Radosław Kaczmarzyk, Michał Glazer oraz Petr Jirman z Masarykova Univerzita z Brna pod kierownictwem dr Macieja Mendeckiego uczestniczyło w badaniach geofizycznych w Cisnej. Badania miały na celu wyznaczenie przebiegu sztolni ‘Róża’ kopalni rudy żelaza hrabiego Jacka Fredro, ojca Aleksandra Fredry. 

Hrabia Jacek Fredro, wiedząc o istnieniu w okolicach Cisnej pokładów niskoprocentowej rudy żelaza, w 1796 roku założył tu sztolnie wydobywcze i hutę żelaza, która wytapiała ten metal do 1864 roku. W hucie produkowano wyroby na użytek ludności miejscowej i okolicznych wsi – narzędzia na potrzeby rolnictwa, piece żelazne, krzyże, ogrodzenia nagrobkowe, narzędzia gospodarstwa domowego i inne. Geofizycy mają za zadanie znaleźć tę sztolnię i ustalić jej przebieg. Jest to tym ważniejsze, że sztolnia to już zabytek, bowiem podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków wpisał wejście i początkowy odcinek sztolni kopalni rudy żelaza hr. Fredry do rejestru zabytków.

Według zachowanych dokumentów, do badań wykorzystano metodę geoelektryczną i sejsmiczną. Poszukiwania przebiegły pomyślnie. Finansowanie aktualnej akcji to wspólny wysiłek ponoszony przez Uniwersytet Śląski, Stowarzyszenie „Natchnieni Bieszczadem” w Cisnej i Fundację „Tylko Bieszczady”.

żródło: http://www.skngf.us.edu.pl/

więcej informacji na stronie: http://natchnieni-bieszczadem.pl/2015/04/nastepny-artykul-w-gazecie-nowi...

mat. fotograficzne: Natchnieni Bieszczadem