Przejdź do treści

Majdan - to przysiółek wsi Liszna, leżący w widłach rzeki Solinki i potoku Roztoczka, powstały na przełomie XIX i XX w. Początkowo był tu plac przeładunkowy drewna (stąd nazwa), potem powstała mała osada i tartak parowy, po którym zostały jedynie fundamenty.

W latach 1890 – 1898 wybudowano tutaj stację kolejki wąskotorowej, która łączyła Majdan z Nowym Łupkowem.

W czasie wojny kolejka była użytkowana przez Niemców. Latem 1949 r w czasie walk zniszczono wiele mostów, przepustów oraz część torowiska jednak pod koniec roku przystąpiono do rejestracji zniszczeń i odbudowy kolejki.

W roku 1979 utworzono mały skansen kolejki wąskotorowej w Majdanie, ale w związku z tym, że coraz bardziej ulegał dewastacji został przewieziony do muzeum kolei wąskotorowych w Sochaczewie. W listopadzie 1994 r kolejka została wyłączona z eksploatacji.

Aby doprowadzić do ponownego uruchomienia kolejki w celach turystycznych powstała specjalna fundacja, dzięki której w 1997 roku udało się ponownie uruchomić odcinek Majdan – Przysłup.

Do dziś przejażdżka Bieszczadzką Ciuchcia jest jedną z największych atrakcji pobytu w Bieszczadach, a stacja kolejki jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wybraniu odpowiedniej miejscowości https://cisna.pl/wirtualnyspacer/

  • stacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie
    Mapa Majdan