Przejdź do treści

Kalnica – (daw. Kalnicza) wieś powstała w połowie XVI w., położona była wzdłuż potoku, którego źródło znajduje się na zboczu Krzemiennej. Miała wielu właścicieli, jednym z nich był Maximilian Straetz. Dzięki niemu w pierwszych latach XX w. doprowadzono do Kalnicy tory kolejki wąskotorowej. Wówczas powstał tartak i zakład przetwórstwa drzewnego, w którym produkowano elementy dla znanej wiedeńskiej firmy meblarskiej “THONET". W 1945 r. wieś zamieszkiwało 310 osób, wszyscy zostali wysiedleni w latach 1946/47. Warto wspomnieć, że w Kalnicy znajdował się posterunek policji państwowej, cerkiew, cmentarz greckokatolicki, poczta, tartak parowy, tartak wodny, młyn, stawy rybne, gajówka, karczma oraz kapliczka murowana z dwuspadowym daszkiem krytym gontem, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Swą odbudowę Kalnica zaczęła pod koniec lat 50 ubiegłego stulecia.
     Obecnie jest niewielką wsią letniskową położoną w urokliwej dolinie nad rzeką Wetlinką. Kalnica posiada bogatą bazę noclegową. Jest tu wyciąg narciarski, sklep, kościół. Malownicza dolina rzeki Wetlinki dodaje uroku tej miejscowości licznymi przełomami, które można podziwiać ze ścieżki rowerowej prowadzącej do rezerwatu Sine Wiry. Drugi Rezerwat Przyrody Olszyna Łęgowa w Kalnicy znajduje się w zakolu szosy. Tu swój początek ma również ścieżka historyczna Bieszczady Odnalezione*.
Około 650 m od skrzyżowania, w kierunku Wetliny znajduje się czerwony szlak pieszy, prowadzący na Smerek (1222 m n.p.m) i dalej na pasmo Połoniny Wetlińskiej.

* stworzona w 2012 roku ścieżka historyczna Bieszczady Odnalezione wiedzie nas w świat, którego już nie ma, który przestał istnieć. Autorzy trasy oznakowali tablicami, bardzo dokładnie obrazowo i merytorycznie, trzy nieistniejące wsie bieszczadzkie: Zawój, Łuh i Jaworzec.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wybraniu odpowiedniej miejscowości https://cisna.pl/wirtualnyspacer/   

Atrakcje, zabytki, szlaki:

  • Piesze szlaki turystyczne:

- czerwony szlak na Smerek 1222 m n.p.m. oraz pasmo Połoniny Wetlińskiej

-  czarny szlak Jaworzec - Dołżyca przez (Czereninę 981 m n.p.m. Falową 968 m n.p.m.)

-  czarny szlak Jaworzec - Przełęcz Orłowicza 1099 m n.p.m.

  • Wyciąg narciarski
  • Nagrobek Maximiliana Straetza i jego małżonki na starym cmentarzu
  • Kapliczka murowana z dwuspadowym daszkiem krytym gontem
  • Pomnik – krzyż ustawiony w 1848 r. na pamiątkę zniesienia pańszczyzny w Jaworcu (około 300 m od Bacówki Jaworzec)
  • Rezerwat Sine Wiry
  • Wiata turystyczna
  • Ścieżki rowerowe:

Sine Wiry  prowadząca wzdłuż rzeki Wetlinki

- Kalnica – Dołżyca

- Kalnica – Majdan

- Kalnica – Smerek (Wietnam)

  • Ścieżka historyczna  Bieszczady Odnalezione
    mapa Kalnica