Przejdź do treści

Strzebowiska - to obowiązująca od lat sześćdziesiątych XX w nazwa wsi Strubowiska.

Wieś położona jest przy szosie z Cisnej do Wetliny- kiedyś lokowana na prawie wołoskim na południowo-wschodnim krańcu dóbr Balów z Hoczwi, pod nazwą “Zruboviszcze", która pochodzi zapewne z jęz. ukraińskiego „zrubywaty” (wyrąbywać). W 1567 r cieszyła się jeszcze wolnizną. W 1921 r wieś liczyła 53 domy i 278 mieszkańców. Była tu drewniana cerkiew z 1843 r.

Na początku 1945r. we wsi toczyły się zaciekłe walki, po których całą ocalałą ludność wysiedlono a osada mająca wówczas szkołę z 1936 r, cerkiew z 1843 r, młyn wodny, leśniczówkę, karczmę, sklep, olejarnię i kolejkę wąskotorową uległa zagładzie.

Dziś jest kolejną urokliwą miejscowością bieszczadzką odradzającą się na nowo, gdyż jest jedną z najładniej i najwyżej położonych wsi na Obszarze Ciśniańsko- Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Jej zabudowania rozciągają się na widokowym stoku górskim obniżającym się w dolinę Kalniczki.

Do dziś zachowała się zabytkowa kapliczka otulona starymi lipami, usytuowana przy drodze wiejskiej. Ponadto na wzgórku po wschodniej stronie drogi widnieją szczątki zdewastowanego cmentarza.

Zapraszamy na wirtualny spacer po wybraniu odpowiedniej miejscowości https://cisna.pl/wirtualnyspacer/   

Atrakcje, zabytki, szlaki:

  • Kamienna kapliczka murowana z1920r
  • Stary cmentarz
  • Pieszy, żółty szlak turystyczny na Jasło (1153 m.n.p.m.) ???
  • Ścieżka rowerowa Strzebowiska – Majdan
  • Ścieżka rowerowa Strzebowiska – Smerek (Wietnam)
  • Stadnina koni „Kulbaka”, „Batiara”

Plac zabaw

mapa strzebowiska